DOKTORLAR NE SÖYLÜYOR

“Spatz Ayarlanabilir Balondan oldukça memnun kaldım ancak yeni Spatz3 balonu henüz denedim ve bir kaç gelişmeyi görmekten memnun oldum. Artık yeni takma aparatını kullanarak balonu yerleştirmek daha kolay ve yeni kapak yakalama alanı sağladığından ayarlama işlemlerinde yakalamayı daha kolay hale getirmiş.”

John Mason MD
Endoskopi Şefi
Trafford Genel Hastanesi
Ulusal Obezite Cerrahi Merkezi

“Yeni Spatz3 ayarlanabilir balonu henüz denedim. Kullanımını daha kolay hale getiren bir kaç geliştirme yapılmış. Takma aparatı balonun yerleştirilmesini daha güvenli ve kolay bir hale getirmiş. Bantlar, balondan daha hızlı çıkıyor.Yeni kapak yakalama alanı sağladığında, yakalama forsepsi ile yakalamak daha kolaylaşmış – artık midede gıda olması konusunda endişelenmeye ve snare pozisyonu vermeye gerek yok. Spatz3 artık daha kolay takılıyor, ayarlanıyor ve çıkarılıyor. İşlem süresi daha kısa ve takma sonrası yan etkiler daha az.”

Dr. Sameer Al Awadhi
Danşman gastroenterolog

“Yeni Spatz3 Ayarlanabilir Balon önemli geliştirmeler yaptı. Artık balonu takmak, ayarlamak ve çıkarmak daha kolaylaştı. Yeni kapak tasarımı, yakalama forsepsi ile daha kolay yakalama imkanı getirdi. Diğer balonlar kadar kolay ve hala onlara göre ayarlanabilme ve 1 yıl kalabilme avantajına sahip.”

Dr. Valentin Puig-Divi

Opcion Medica Klinik Grubunda Şef Gastroenterolojist

Endoskopinin Başı, Parc Tauli Hastanesi ve Corachan Kliniği, Barselona, İspanya

“5 yılı aşkın deneyim ve 1000’in üzerinde intragastrik balondan sonra, Spatz3 ayarlanabilir balon sistemiyle teknolojik bir atılım görmek beni mutlu etti. Benzersiz inflasyon tüp sistemi, daha düşük balon hacimleri ile başlamamı sağlayan çok ihtiyaç duyulan bir işlevdir. Şimdi hastalarımı Spatz3 balon yerleştirmesinin ertesi günü işlerine gönderebiliyorum. 4 veya 5 ay sonra balonun hacmini 2 katına çıkarıyorum ve bu ikinci kilo kaybı turuna geçmemi sağlıyor. Spatz3, endoskopik kilo kaybı konusunda yeni bir çağ başlatmıştır.”

George Marinos MD
MB BS (Hons), FRACP, MD, Prince of Wales Hastanesinde Danışman Gastroenterolojist, NSW Üniversitesinde Kıdemli Öğretim Görevlisi

“Havayla şişirilen, Amerikan Wilson-Cook balonları ve Danimarkalı Ballobes balonları ve sıvıyla şişirilen Orbera (BIB, Bioenterik İntragastrik Balon) balonları deneyimledikten sonra, kolay takılabilen ve tekrar ayaralanabilen Spatz balonu görmek beni mutlu etti.”

Prof. Dr. E.M.H. Mathus- Vliegen
Gastroenteroloji ve Hepatoloji Anabilim Dalında Beslenme Kliniği Gastroenteroloji Profesörü, C2-207, Amsterdam Üniversitesi Akademik Medikal Merkezi

“2000’den fazla balon taktıktan sonra, artık tek başıma 60’ın üzerinde Spatz balon taktım. Balonun ayarlanabilir özellikte olması, ilk ay içinde tolere edemeyen hastaların balon hacimlerini düşürmeme olanak sağladı. Ayrıca 3 ay sonra , balonun etkisi azaldığında balonun hacmini arttırmama da olanak verdi. Bu balonun yenilenmesini ve ekstra kilo verilmesini sağlıyor. Balonun 1 yıl boyunca kalabilmesi özelliği, hastalara, uzun süreli başarı için oldukça önemli olan davranışlarını değiştirmesi için daha fazla zaman veriyor.”

Dr. Gontrand Lopez-Nava Üniversite Hastanesi Madrid Sanchinarro Gastroenteroloji ve Endoskopi Hizmeti
San Pablo Üniversitesi CEU Tıp Profesörü. Madrid
Madrid Tıp Koleji Resmi Sindirim Aparatı Uzmanı

“Yüzlerce intragastrik balon – mevcut tüm çeşitleri – taktım ve kilo kaybının önemli kısmının ilk 3 ayda verildiğini, 6 aylık implantasyon süresinin geri kalanında çok az etkisinin olduğunu gördüm. Yaklaşık olarak hastaların %7’si tolere edemiyor ve ilk 2 hafta içinde balonlarını çıkarttırıyorlar. Bu literatürde yayınlanmıştır. Spatz Balon, implantasyon sonrasında kolaylıkla balon hacminin ayarlanmasında bir ilktir. Hastalarımda balon hacmini başarılı bir şekilde ayarladım:
• Bazıları erken intolerans içindi – şimdi daha rahatlar ve kilo vermeye devam ediyolar. Diğer balonlarla böyle bir durum karşısında çıkarmaktan başka çaremiz kalmıyordu.
• Bir çoğunun ilk 3 ay sonrasında kilo vermeleri azalıyordu. 3 ayda, diğer balonlarda görmediğim yeni bir kilo kaybı gerçekleşti.

Hastalarım her zaman balon 6 aydan daha uzun bir süre kalabilir mi diye soruyordu. Artık 1 yıl kalabileceğini söylüyorum. 12 aylık sonuçlarımız ve İspanya’daki meslektaşlarımızın sonuçları, kilo kaybının ortalama olarak neredeyse 30kg olduğu gösteriyor.
Diğer balon hastaları, balonlarını çıkarttıktan 6 ay sonra tekrar kilo alıyor – yani 1 yıllık Spatz balon hastaları, diğer balon hastalarıyla kıyaslandığında 2 kat daha fazla kilo veriyor.

Evžen Machytka, M.D. PhD.
Ostrava Üniversitesi Tıp Fakültesi
Gastroenteroloji Anabilim Dalı
Spatz Ayarlanabilir Balon Sistemi Baş Araştırmacısı
Ostrava, Çek Cumhuriyeti

“Yeni Spatz™ Ayarlanabilir Balon Sisteminin implantasyonunu ve ayarlanmasını gözlemleme fırsatım oldu. İşlemlerin kolaylığı, özellikle de hacim ayarlamasının bir kaç dakika sürmesi beni mutlu etti. Balonun boyutunun tolere ve kilo verimliliği açısından herhangi bir hastanın ihtiyaçlarına göre ayarlanabilmesi benim için önemlidir. Üstelik daha uzun bir implantasyon süresi (12 ay), bir kaç ayarlama ile, bize obeziteye karşı yeni ve etkili bir araç sunuyor.”

Dr. Fulvio Cappelletti
Şef, Valdese Hastanesi Gastroenteroloji Anabilim Dalı
Turin, İtalya

“1 yıl süreyle kalabilme ve ayarlanabilme gibi ek avantajlarından dolayı Spatz balona geçtim. Hastalarımdan birinde, diğer bir intragastrik balonla 6 ay boyunca kusma deneyimi olmuştur. Spatz balonla, balon hacmini rahatlık seviyesine göre ayarlayabilirdik.”

Dr Manny Srivastava MD FRCP
Newport Gastroenteroloji Danışmanı, Güney Galler, UK Nucleus Sağlık

“Balonun belirli bir hacimde tolere edilmemesi veya kilo vermek için daha fazla hacime ihtiyaç duyan hastalarda Spatz intragastrik balonun hacmini değiştirmek için endoskopistin yeteneği büyük bir ilerlemedir. Olağandışı destek cihazı, obeziteyi tedavi etmek için kullanılan diğer intragastrik balonlarla ilgili bir sorun olan balon migrasyonunun potansiyel komplikasyonunu önlemelidir.”

Steven Peikin, MD
Tıp Profesörü,
Gastroenteroloji ve Karaciğer Hastalıkları Anabilim Dalı
Camden Cooper Hastanesi/Üniversitesi Tıp Merkezi Robert Wood Johnson Tıp Okulu

Yorumlar firmamızdan bağımsızdır.