Mide Balonu

Zayıflamak için ameliyatsız çözümler!….

Ameliyatsız olarak yaklaşık 15 dakikada tamamlanan bu işlemde, hasta uykulu bir halde (sedasyon) iken endoskopi yapılır ve aynı yoldan mide balonu yerleştirilir. Silikon materyalden yapılan mide balonunun içi su ile doldurulur ve 12 ay kadar midede bırakılabilir.

Kilo verme ile ilgili öneriler, yazılı ve görsel medyada sıkça karşımıza çıkanlar arasındadır. Zayıflama sürecinin bir hekim kontrolünde olması ile elde olunan sonuçlar başarılı ve kalıcıdır.
Aşırı kilolu olma hali, yani obezitenin çözümünde 3 ana yol izlenebilir. Bunların ilki, spor yapmak ve kısıtlayıcı diyet uygulamaktır. Sonuçları herkes tarafından, özellikle de uygulayanlar tarafından çok iyi bilinen, spor ve diyet yapmak genellikle erken dönemde iyi sonuç verse de, sıklıkla verilen kiloların geri alınması ile sonuçlanır.

Obezitenin düzeltilmesinde, günümüzde en etkili yöntem başta en sık yapılan ameliyat olan tüp mide (sleeve gastrektomi) ameliyatı olmak üzere, cerrahi yöntemlerdir. En önemli özelliği, geriye dönüşümsüz olarak mide küçültülmekte, adeta bir muz şeklini almaktadır. Terazinin kefelerinden birine, bir yanda sağlıklı kilo verilmiş yaşam, diğer kefeye de ameliyat riskleri-geri dönüşümsüzlüğü konulmalı ve ona göre karar verilmelidir.

Yukarıda yazılı iki yöntemden başka, riskleri daha az olan bir yöntem de mideye endoskopik olarak balon yerleştirilmesi işlemidir.

Ameliyatsız olarak yaklaşık 15 dakikada tamamlanan bu işlemde, hasta uykulu bir halde (sedasyon) iken endoskopi yapılır ve aynı yoldan mideye balon yerleştirilir. Silikon materyalden yapılan mide balonunun içi su ile doldurulur ve 12 ay kadar midede bırakılabilir.

Etki mekanizması itibarı ile, erken tokluk hissi yaratan mide balonu olan hastalar az yemek yer ve erken doyar. Böylece hasta hedeflenen kilosuna yaklaşık 12 ay süreçte ulaşır.

Hastaların sıklıkla merak ettikleri, bu yöntemin bir ameliyat olup olmadığıdır. Özellikle belirtilmelidir ki, endoskopik olarak takılan mide balonu, ağızdan yerleştirilir ve istenildiği zaman çıkarılır.

Mide balonu, her obezite sorunu olana takılabilir mi sorusu da sık karşılaşılan bir sorudur. Boy ve kilo oranına göre “şişman” veya aşırı şişman olarak ikiye ayırırsak, şişmanlara mideye balon takılması en uygunudur. Diğer bir taraftan, aşırı kilolu olan ve ameliyat planlanan hastalara da ameliyat öncesi mideye balon takılması, ameliyat risklerini hafifletmekte yararlı olduğu bilinmektedir.

Mideye balon takılması kime uygundur?

Reflüsü olan kişilere takılması, mideye yerleştirilen balonun reflüyü arttırabileceği nedeni ile önerilmez. Diğer taraftan, gastrit veya mide ülseri öyküsü olan hastalarda mideye balon takılması öncesinde endoskopi yapılması, midenin son durumuna göre karar verilmesi en doğru yaklaşımdır.
Asla midesine balon takılmayacak birisi varsa, o da, gerçek dışı beklentileri olandır. Çünkü mideye balon takılması, kişinin uyumunu gerektirir. Uyum sağlayamayacak hastalarda başarılı olmak mümkün değildir. Midesine balon takılan her 100 hastanın yaklaşık 6-7 tanesi tolere edemediği veya uyum sağlayamadığı için, zamanından önce midesinden balonu çıkarmaktadır. Unutulmamalıdır ki, atraktif gıda olarak sınıflanan, yüksek kalori içeren gıdaların bağımlıklık düzeyindeki tüketimi, midede balon olsa bile devam etmekte ve obezitenin tedavisini güçleştirmektedir.

Midesine balon takılmasına karar verenlerin duyduğu bir kaygıda, “acaba balon 1 yıl sonra çıkarıldığında, sonrasında verdiğim kiloları geri alabilir miyim?
Verilen kiloların tekrar geri alınması, ameliyat dışı her obezite tedavi yönteminde bir risktir. Ancak bu risk, midesine balon takılarak zayıflayan  hastalarda çok yüksek değildir. Çünkü, bir yıl boyunca az yemek yenilerek de yaşanılabildiğini öğrenen hasta, eski alışkanlıklarına dönmediği sürece kolay kolay tekrar kilo almaz. Unutulmamalıdır ki, obezitenin en önemli nedeni çok yemek ve yüksek kalorili gıda tüketmektir. Açlık sınırında yaşayan Afrika ülkelerinde obeziteye neredeyse hiç rastlanmazken, günümüzde Amerika Birleşik Devletleri’nde obezite ciddi bir sağlık sorunu olacak sıklıktadır.
Olmanız gereken kilodan 30 kilo fazlaysanız, her daim bir çimento torbasını sırtınızda taşıyorsunuz demektir. Kim bu çimento torbasını sırtından indirdikten sonra geri almak ister ki? Dolayısıyla, midesine balon takılarak zayıflatılan hastanın, gıda alımı kontrolü, mideden balon çıkarıldıktan sonra da devam ettiği bilinmelidir.

Op. Dr. Barış Gürsoy

Neden Spatz Ayarlanabilir Mide Balonu?

ayarlanabilir mide balonuSpatz3, piyasadaki tek ayarlanabilir mide balonudur ve hastalarımızın daha etkili kilo kaybı sonuçları elde etmesine yardımcı olur. Bu, hastaların vücutlarının sinyallerini nasıl okuyacaklarını öğrenmelerini ve balon çıkarıldıktan sonra kilo vermeyi sürdüren daha sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmelerini sağlar.

Spatz3 özel ayarlanabilirlik özelliği sunduğundan, hastalarımız diğer tüm mide balonlarının neredeyse iki katı kilo kaybı ve en yüksek başarı oranlarını elde etmişlerdir. Spatz3 mide balonunun sizin için uygun olup olmadığı hakkında daha fazla bilgi için bu linkten de faydalanabilirsiniz.

Artı Sağlık Hizmetleri, Spatz ürünlerinin Türkiye resmi distribütörüdür.