Gastrik balon en yeni kilo verdirme işlemidir. Pazara yaklaşık 30 yıl önce girmiştir. Balon, midenizde yer kaplayarak kilo vermenize yardımcı olmak ve yediğiniz gıda miktarını sınırlandırmak için midenin içine yerleştirilen, serum fizyolojik ile doldurulmuş silikon bir balon olarak tanımlanabilir.

Bariatrik cerrahi (bypass, sleeve gastrektomi, lap band cerrahisi vb.) başta olmak üzere obez girişimler için ve diyet ve egzersizin tek başına işe yaramadığı durumlarda alternatif bir seçenektir. Bu yöntem bariatrik cerrahi öncesi kilo verdirme için önerilebilir ve böylece cerrahiye bağlı riskler azaltılmış olur.

İşlem, sedasyon altında 15 dakikada gerçekleştirilir ve böylece aynı gün evinize gidebilirsiniz. Bu, işlemin cerrahi seçenekten daha ucuz olduğu anlamına gelmektedir. Daha iyi görünmenin ve daha iyi hissetmenin yanında kilo kaybı: yüksek kan basıncı, kalp hastalıkları ve felç, tip 2 diyabet ve uyku apnesi gibi fazla kilo ile ilişkili sağlık problemlerinin riskini azaltmaktadır.

Tüm diğer kilo verdirme yöntemlerinde de olduğu gibi maksimum başarı için daha sağlıklı bir yaşam gerekmektedir. Bu, uzun süreli başarıyı garantilemek için yiyerek, egzersiz yaparak ve düzenli uyuyarak vücudunuza iyi bakmanız anlamına gelmektedir.