Mide Balonu Nedir?

Mide Balonları, 1980’lerden beri dünya çapında 500,000’den fazla hastaya takılmıştır. Bu balonlar  cerrahi olmayan 15 dakikalık ayaktan tedavi yöntemiyle gerçekleştirilen endoskopik işlemle hastaların midesine yerleştirilir. Mide balonu kilo vermeniz için size birkaç şekilde yardımcı olur, ama bunların en önemlileri:
• Balon midenizde yer kaplar.
• Balon midenizin daha geç boşalmasını sağlar.

Gıdanın mideden bağırsaklara geçmesi daha uzun sürer yani gıdalar midede çok daha uzun süre kalırlar. Bu ne yediğinizin daha fazla farkında olmanızı sağlayarak kilo vermenize yardımcı olur.
Mide balonlarıyla başarılı bir şekilde kilo vermek için diyet ve egzersiz yapmak gereklidir.

Spatz3 Mide Balonu Nedir?

mide balonu nedirSpatz3 mide balonu, ayarlanabilen tek mide balonudur – bu da ona balon hacmini azaltma veya artırma yeteneği verir – buna sırasıyla balonu indirme veya balonu şişirme diyoruz.

Silikondan (kauçuk benzeri) üretilmiş olan Spatz3 mide balonu, balon hacminin her zaman ayarlanabilmesini sağlayan yumuşak ve sarkık bir tüpe sahiptir. Balon tuzlu su ile doldurulur.

Hacim ayarlama işlemi onu ayarlanamayan balonlara göre daha etkili bir balon yapar (Birleşik Devletler klinik denemelerine göre) ve balon materyali onun midenizde altı aydan daha fazla süre kalmasına izin verir. Spatz3, FDA onaylıdır.

Doktorlar neden Spatz kullanıyor?

Doktorlar Spatz ayarlanabilir mide balonu kullanıyorlar çünkü balonu hasta ihtiyaçlarına göre özelleştirebiliyorlar. Balonun daha küçültülmesi ve daha büyütülmesi gereken zamanlar oluyor. Diğer hiçbir balonun böyle bir özelliği bulunmamaktadır.

Ayarlanabilirlik Neden Önemli Bir Faktördür?

Bugün pazardaki diğer tüm balonlar ayarlanamayan balondur.
Her insanın midesinin hassasiyeti kendisine özeldir – yani sizin midenizin balona vereceği tepki ile bir başkasının vereceği tepki aynı olmayacaktır.
Diğer balonlar “herkes için tek boyut”ta olduğundan, balonu tolere edemiyorsanız (yani balon mideniz için konforsuzsa), beklenenden daha önce balonu çıkarttırmanız gerekebilir ve tedaviniz beklenen etkiyi vermez. Bu, tüm IGB hastalarının %10’unda gerçekleşebilirken, yalnızca Spatz3 Ayarlanabilir Balon ile balon hacmi azaltılabilir ve intolerans hafifletilebilir, böylece balonun erken çıkarılması önlenebilir.
Ek olarak, birçok hasta için balon etkisi 4. veya 5. ayda kaybolur ve balon hacmini artırmak ve balon etkisini canlandırmak için ayarlanabilen Spatz3 Ayarlanabilir Balonunuz yoksa verdiğiniz kiloyu yavaş yavaş geri alabilirsiniz. Bu, kilo vermeniz için yeni bir tura başlamanız ve kilo verme etkinliğinizi arttırmanız için önemlidir.

Ayarlanabilirlik ve Güvenlik.

İyi bilindiği ve Tıp Literatüründe sıkça belirtildiği gibi balon intoleransı oldukça zorlu bir konudur. İlerleyen mide bulantısı, kusma ve susuz kalma semptomları, zayıflığa, baş dönmesine ve böbreklerde zorlanmaya neden olabilir.

Spatz balonun geliştirilmesi aşamasında bu konunun ele alınması gerektiğini anladık. Neden bu kadar önemliydi? Çünkü, hem hasta konforunu sağlayan hem de daha güvenli bir balon geliştirmek istedik. Artık balon hacminin azaltılmasından yarar sağlayan balon intoleransı olan hastalarla ilgili yılların deneyimine sahibiz – hacim azaltılmasından sonra hastalar bulantı, kusma ve karın rahatsızlığı semptomlarında anında rahatlama hisseder. Bu biraz dramatik bir durum olmakla birlikte diğer hiçbir balonda bu özellik bulunmamaktadır.

Spatz’da güvenlik son derece önemli bir konudur. Balonumuzun ayarlanabilme özelliği bize balon hacmini hastanın ihtiyaçlarına göre özelleştirme imkanı sunuyor. Bu özelleştirme semptomları azaltır ve yan etkilerin ilerlemesini önler. Bu, balon hacminin azaltılması bölümünde daha ayrıntılı olarak anlatılacaktır.

Spatz3 mide balonunun sizin için uygun olup olmadığı hakkında daha fazla bilgi için bu linkten de faydalanabilirsiniz.

Artı Sağlık Hizmetleri, Spatz ürünlerinin Türkiye resmi distribütörüdür.

Mide balonu hakkında sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.