Obezitenin tedavisinde, hasta odaklı çözümler!…

Obezite tedavisinin başarılı sonuçlanması hangi faktörlere bağlı?

Hasta beklentilerini karşıladığı ölçüde obezite tedavisi başarılı sonuçlar verir.
Kişinin dış görünümü, kendine olan saygısı, kendi ile barışık olması ile obezite yakından ilişkili. Bundan dolayı  obezite tedavisi hedeflerini kişinin beklentileri, bedeni ve yaşamında görmek istediği değişikliklere göre düzenlemek gerekli. Bunun yolu; hastayı tanımak, anlamak ve iş birliği yapmaktan geçiyor.
Yola çıkarken gerçekçi olmayan beklentileri anlamak, bu konuda hastayı aydınlatmak önemli.
Doğru belirlenmiş hedeflerle, doğru anlaşılmış hastaya, doğru tedavi uygulandığında, başarısız olmak neredeyse mümkün değil.

obezite tedavisiHastayı tanımak, onun yaşamını, alışkanlıklarını, ruhsal durumunu anlamak demektir.  Kilo probleminin nasıl bir süreçte ortaya çıktığını bilmek demektir.
Ergenlik döneminden bu yana kilolu olan kişi ile, iki doğum yaptıktan sonra kilolarını atamayan bir anneye yaklaşım şüphesiz farklıdır. Ya da alkol alışkanlığı olan kilolu bir kişi ile, stresle doymamacasına karbonhidrat tüketen bir hastanın tedavi süreci aynı değildir.
Yani biz tedavi planımızı sadece hastanın kilosu üzerinden değil, birçok faktörü göz önüne alarak planlıyoruz.

Obezitenin tedavisinde yeni gelişmeler: En güvenli, en etkili, en hızlı olan yöntem; tüp mide ameliyatı

Günümüzde en sık yapılan, hızlı sonuç veren ve güvenli olan ameliyat; tüp mide ameliyatı. Laparoskopik, yani kapalı yöntem ile yapılan tüp mide ameliyatının başarı oranı çok yüksektir. Yaklaşık 2 saatte yapılan bu ameliyatta, hasta hastanede 3-4 gün kalmakta ve sonrasındaki aylarda fazla olan kilolarını vermektedir.

Yakın zamanda tüp mide ameliyatına alternatif olabilecek endoskopik tüp mide ameliyatı geliştirildi. Mayo Clinic’ten Dr. Christopher J. Gostout‘un geliştirdiği bu yöntemde, hastanın karnı açılmadan, aynı endoskopi yapılır gibi ağızdan girilerek mide tüp haline getiriliyor. Sonuçları da oldukça başarılı olan bu yöntemde, doğal olarak hiç iz kalmıyor, çünkü hastanın karnı ameliyat edilmiyor!

Mide balonunun tedavi başarısı nedir?

Diğer bir yeni gelişme ise, mideye yönelik yapılan ameliyatsız işlemlerden biri olan mide balonu uygulaması ile ilgili. Başarı oranı, beklenenin altındaydı. Bir kısım hasta verdiği kiloları tekrar geri alabiliyordu. Yeni geliştirilen ayarlanabilir uzun ömürlü balonların kullanılmasıyla, uygulamada başarı oranı arttı. Hastanın midesine takılan balon 12 ay kadar midede kalabiliyor ve iştah durumuna göre balon hacmi ayarlanabiliyor. Memeye takılan silikon nasıl ömür boyu kalabiliyorsa, aynı silikondan yapılan balon da midede bir yıl süreyle kalabiliyor. Hastanın yediği miktar azalması en belirgin etkisi. Sürekli bir tokluk hissi yaratıyor. Böylece hasta daha az yemek yiyerek, vücudundaki fazla kiloları atıyor. Spatz3 FDA Onlaylıdır.

Op. Dr. Barış Gürsoy