Ne Beklenmeli?

01

Danışma

İlk konsültasyon sırasında, Sağlık Doktoru tıbbi geçmişinizi gözden geçirecek ve kilo verme tedavisi için uygun bir aday olup olmadığınızı belirlemek için kısa bir fizik muayene yapacaktır. Tartışma, tüm faydaları ve riskleri ile birlikte alternatif seçenekler ve bunların yararları ve riskleri ile balon tedavisini içerecektir. Bir balonun nasıl çalıştığını anlamak ve kilo verme ve sağlık hedeflerinize ulaşmak için onu nasıl etkili bir şekilde kullanacağınızı öğrenmek çok önemlidir. Beslenme alışkanlıklarınızı, sağlık endişelerinizi ve kilo verme hedeflerinizi doktorunuz ve diyetisyeninizle tartışacaksınız.

02

Tedaviden Önce

Maksimum başarıyı sağlamak için doktorunuz sizin için hangi ön tarama değerlendirmelerinin gerekli olacağını belirleyecektir. Ön tarama değerlendirmesi aşağıdakilerden herhangi birini veya tümünü içerebilir.

Hasta Bilgisi
Diyet Değerlendirmesi
Genel Kan Testleri
Göğüs Röntgeni ve EKG (Yaşınıza bağlı olarak)

03

Mide Balonunun Yerleştirilmesi

Mide balonu bilinçli sedasyon altında endoskopik olarak yerleştirilir. Ameliyatsız işlem sırasında balon mideye yerleştirilir ve salin ile şişirilir. Bir saat içinde taburcu olacaksınız.

Mide balonu istenildiği zaman kolaylıkla söndürülebilir ve gerektiğinde çıkarılabilir.

Balloon-in-Stomach-2-150x150

04

Post Ekleme

Mide balonu prosedürünü takip eden ilk 3-5 gün boyunca kendinizi rahatsız hissedeceksiniz ve aşağıdakilerden herhangi birini yaşayabilirsiniz: mide bulantısı, kramp, kusma ve mide ekşimesi.

Bu genellikle bir hafta içinde geçer (bazı durumlarda daha uzun sürebilir) ve bu olası yan etkileri azaltmak için her türlü çaba gösterilecektir. Midenizi yatıştırmak, bulantı ve kusmayı gidermek için size ilaç sunulacaktır.

İlacın mide bulantısı başlamadan önce alınması önemlidir. Yerleştirmeden sonraki ilk üç gün boyunca sadece sıvı diyete başlayacak ve yavaş yavaş yarı katı diyete geçeceksiniz.

Yaklaşık iki hafta içinde birçok hasta katı bir diyete devam edebilecektir.

05

Ayar Prosedürü

Aşırı veya uzun süreli mide bulantısı, kusma veya ağrı yaşarsanız, mide balonu hacmi bir ayarlama prosedürü ile azaltılabilir.

Balon etkiniz azalır ve kilo verme platosuna ulaşırsanız mide balonu hacmi bir ayarlama işlemi ile artırılabilir.

Mide balonu hacmi 15 dakikalık bir endoskopi işlemi ile değiştirilebilir. Hazırlık, ayarlamadan önce üç tam gün boyunca sıvı bir diyet ve ardından işlemden önceki gece gece yarısından itibaren oruç tutmayı gerektirir.

Bilinçli sedasyon altındayken ayarlamalar yapılacaktır. Yerleştirme prosedüründe olduğu gibi, ayarlama cerrahi değildir ve bir saat içinde taburcu edilirsiniz.

Hacmini Azaltma

Hacmini Arttırma

Ağırlık ve Bakım

06

Kaldırma Tekniği

Tedavi süresinin sonunda endoskopi ile mide balonu çıkarılacaktır. Hazırlık, işlemden önce 3 tam gün boyunca sıvı bir diyet ve ardından önceki gece gece yarısından itibaren oruç tutmayı gerektirir. Çıkarmanın ardından bir saat içinde taburcu edileceksiniz.

YouTube Kanalımızdan Spatz3 Ayarlanabilir Mide Balonu Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin #AyarlanabilirMideBalonu

ADIM 2

Tedaviden önce

 

 

 

Spatz3 tedavi prosedürünü uygulamaya karar verirseniz, maksimum başarıyı sağlamak için doktorunuz sizin durumunuzda hangi ön incelemelerin değerlendirilmesi gerektiğini belirleyecektir. Ön incelemeler aşağıdakilerden birini veya hepsini içerebilir:

 

 

 

 

Hasta bilgi profili

Diyet değerlendirmesi

Genel kan testleri

Göğüs X-Ray ve ECG (yaşınıza bağlı olarak)

 

 

Takılma işlemine hazırlık için, işlem öncesindeki gece yarısından sonra bir şey yenmemelidir.

ADIM 3

Gastrik Balonun Takılması

Çoğu durumda bilinçli sedasyon altındayken gastrik balon takılır. Gastrik balon endoskopik olarak takılır ve mideye yerleştirilir, sonrasında salin ile şişirilir. İşlemden sonra taburcu olarak, 1 saat içinde evinize dönebileceksiniz.

Gastrik balon, gerekli olduğunda, herhengi bir zamanda kolaylıkla boşaltılıp çıkartılabilir.

Takılma Sonrası

Gastrik balonun yerleştirilmesini takip eden ilk 3-5 günde, kendinizi rahatsız hissedebilir ve şu deneyimleri yaşayabilirsiniz: bulantı, kramp, kusma ve mide ekşimesi. Bunlar geçicidir ve bu yan etkileri azaltmak için her türlü çaba gösterilmelidir. Midenizi yatıştırmak ve bulantıyı önlemek için size ilaç verilecektir. Bulantının başlamasından önce ilacı almak önemlidir.

Takılmadan sonraki ilk 3 gün, sadece sıvı diyeti ile beslenmeye başlayacak ve sonra yavaş bir şekilde yarı katı diyete geçeceksiniz. İki hafta içerisinde normal dokulu gıdaları yemeye devam edebileceksiniz.

Ayarlama Prosedürü

Aşırı veya uzun süreli mide bulantısı, kusma veya ağrı hissederseniz, gastrik balon hacmi, ayarlama prosedürü ile azaltılabilir.

Eğer iştahınız artar veya kilo vermeniz durursa, gastrik balon hacmi ayarlama prosedürü ile arttırılabilir.

Gastrik balon hacmi, 15 dakikalık endoskopi işlemi ile değiştirilebilir. Bu işlem için gerekli hazırlık, ayarlama öncesindeki 3 tam gün sıvı beslenme ve işlemden önceki gece, gece yarısından sonra bir şey yememe şeklinde olacaktır. Ayarlamalar sedasyon altında yapılacaktır. Takılma işleminde olduğu gibi 1 saat içinde taburcu edileceksiniz.

Hacmi Azaltma

Hacmi Arttırma

Uzatılmış Tedavi Süreci

Çıkarma Tekniği

Tedavi sürecinin sonunda, gastrik balonun çıkarılması tekrar sedasyon yardımıyla endoskopik olarak yapılır. İşlem için gerekli hazırlık, ayarlama öncesindeki 3 tam gün sıvı beslenme ve işlemden önceki gece, gece yarısından sonra bir şey yememe şeklinde olacaktır. Çıkarılmadan sonra, bir saat içinde taburcu edileceksiniz.

Önemli Spatz3 Bilgilendirmesi

Her türlü cerrahi veya medikal müdahalede her zaman oluşabilecek riskler ve bazı komplikasyonlar mevcuttur. Bazıları çok nadir olmasına ve bunları engellemek için her türlü çaba gösterilmesine rağmen, bilinçli bir karar verebilmek için bunların varlığından haberdar olmanız gerekmektedir. Riskler şunlardır:

Bulantı ve kusma

Şişkinlik

Peptik ülser

Diare

Sedasyon reaksiyonları

Aspirasyon pnömonisi

Özofageal/gastrik perforasyon

Gastro-özofageal reflü

Balonun boşalması ve bağırsağı tıkaması

Balonun spontan hiperinflasyonu