Sıkça Sorulan Sorular

FAQs

Spatz3 intragastrik balon nasıl çalışır?

Mide balonu vücuda yerleştirildikten sonra, salin dolu balon midenin yaklaşık üçte birini kaplayacaktır. Bu midenin alabileceği gıda miktarını azaltır. Mide Balonunun varlığı aynı zamanda midenin boşalmasına da engel olur, bundan dolayı gıdalar midede daha uzun süre kalır. Bu iki etkiyle, daha küçük miktarlarda gıda yemeyi teşvik eder. Zayıflamak için ameliyatsız bir çözümdür.

Spatz3 mide balonunun diğer gastrik balonlardan nasıl farklıdır?

Spatz3 mide balonunun bir kaç avantajı vardır.

1) Ayarlanabilirdir, bunun anlamı dinamiktir ve hacmi sizin ihtiyaçlarınıza göre değiştirilebilir.

2) Pazardaki diğer mide balonlarına kıyasla daha uzun implantasyon süresi için onaylanmıştır.

Spatz3 bu iki avantaja da sahip olan ilk mide balonudur. Balonu, hacmini ayarlamadan, midenin içinde daha uzun süre bırakmak büyük kilo kayıplarına neden olmaz. Daha uzun implantasyon süresi, daha uzun süreli davranışsal değişikliklere uyum göstermeyi sağlar.

Spatz3 işlemi nasıl yapılır?

Sedasyon uygulanarak standart bir endoskopi işlemi olarak yapılır. Eğer herhangi bir anormal durum görülmezse, gastrik balon sedasyon altında ağız yoluyla mideye yerleştirilir. Mideye girdikten sonra, balon, üzerine takılan küçük bir doldurma tüpü sayesinde steril salin ile doldurulur.

Balonun yerleştirilmesi ve ayarlanması işlemleri yaklaşık olarak 15 dakika sürer, işlem sonrası hastalar yaklaşık 1 saat takip edilir ve daha sonra evlerine gönderilir.

Gastrik balonlar kimler için uygundur?

Gastrik balon 10 kg veya daha fazla (22lbs veya daha fazla) kilo kaybına ihtiyacı olan kişilere, veya BMI’leri 27’den (bazı ülkelerde, standart olarak BMI’leri 30’dan fazla olanlar) fazla olan kişilere yardım etmesi için tasarlanmıştır.

Spatz3 aynı zamanda kilo kaybı ameliyatı için uygun olmayan adaylar veya bu tarz ameliyatlardan (Gastrik Bypass, Sleeve Gastrektomi, Lap Band cerrahisi vd. gibi bariatrik cerrahiler) korkan kişiler için de kullanılabilir. Balonun kullanılması cerrahi öncesi kilo verilmesine yardımcı olur, bu da cerrahi işlemlerle bağlantılı riskleri azaltır. Spatz Gastrik Balon, bariatrik cerrahilere göre ideal bir noninvaziv alternatiftir.

Spatz3 balon midede ne kadar süre kalıyor?

Spatz İntragastrik Balon, midede 12 aylık bir süre kalıyor (US dışında).

Balonu kullandığınız süre içinde, doktorunuz mide asidini azaltmak için size oral ilaçlar verecektir (bu midenin tahriş olmasını ve balonun zarar görmesini azaltacaktır).

Mide Balonu kendiliğinden boşalırsa ne olur?

Doktorunuz balonun içine mavi renkli bir sıvı koyacaktır, bundan dolayı eğer balonda bir sızıntı olursa bu mavi sıvı idrarınızı yeşil renge döndürecektir. Böyle bir durumla karşılarsanız, derhal doktorunuzu bilgilendirin ve balonun çıkarılması için ayarlama yapın.

Spatz3 gastrik balonla ne kadar kilo verebilirim?

İntragastrik balonun kilo kaybetmeye yardımcı olan bir araç olduğunu ve planlı bir diyet, egzersiz ve davranışsal değişim programıyla birlikte yürütülmesi gerektiğini anlamak önemlidir. Vereceğiniz kilonun toplam miktarı, diyetinizi ne kadar sıkı takip ettiğinize ve uzun süreli yaşam tarzı değişikliğine sağladığınız uyumla yakından ilişkilidir. Spatz balon ile ortalama kilo kaybı yaklaşık 16 kg (35lbs) ile 25 kg (55lbs) arasında olduğu rapor edilmiştir.

Balon kullanırken az miktarda kilo verme veya hiç kilo verememe olasılığı vardır. Tabi ki diyet ve davranışsal değişikliklere olan bağlılığınız sizin başarınızı belirleyecektir.

Sağlıksız, kontrolsüz kilo kaybının ve olumsuz sağlık sorunlarının da ortaya çıkması ihtimali vardır.
Bu konuda doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

İntragastrik balonla bağlantılı olarak oluşabilecek yan etkiler nelerdir?

Midede balon olmasından dolayı yerleştirme işleminden bir kaç gün sonra çeşitli yoğunluklarda bulantı, kusma veya abdominal ağrı görülmesi muhtemeldir. Doktorunuz bu potansiyel yan etkileri en aza indirmek için ilaç yazacaktır, buna rağmen ilk hafta boyunca bu yan etkiler devam edebilir.

İlk haftadan sonra, düzenli olarak yemeye başladığınızda yaşayacağınız yan etkiler yediğiniz gıdanın cinsine ve miktarına bağlı olacaktır. Yanlış beslenmeden dolayı şişkinlik, geğirme, ağrı, bulantı, kusma ve mide ekşimesi yaşayabilirsiniz.

Midemde balon olduğunu hissedebilecek miyim?

İşlemden sonraki ilk bir kaç gün rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bundan sonra intragastrik balonla şunları yaşayabilirsiniz: aşırı yediğinizde; doluluk hissi, ağırlık, şişkinlik veya hiç bir şey hissetmeme.

İşlemden sonra iyileşme süreci ne kadar sürecek?

İşlemden sonra iyileşme süreci için en az 3-4 günlük bir dinlenme planlanmalıdır. Vücudunuzun balona ne kadar hızlı uyum sağladığına bağlı olarak er ya da geç normal aktivitelerinize dönebilirsiniz.

İşlemden sonra gastrik balon için doktorumu sık sık ziyaret etmem gerekiyor mu?

“Kabullen” programının takibi balonun başarısı ve yeni yaşam tarzı becerilerini öğrenmek için kritik öneme sahiptir. Yıl boyunca doktorunuzla bir kaç kez görüşeceksiniz. En önemlisi balon midenizdeyken en az ayda 1 veya 2 kez diyetisyeniz/beslenme danışmanınız ile görüşmenizdir. Daha sık takip edilen hastaların başarı şansı çok daha yüksektir! Bu süre boyunca, ilerlemeniz değerlendirilecek ve uzun vadeli başarı için bir temel sağlayacak sağlık, beslenme ve egzersiz için değerli bilgiler öğreneceksiniz.

Balon hacmi nasıl ayarlanır?

Balonun etkinliğinin azaldığını hissettiğinizde veya kilo kaybınız azaldığında, balon hacminin artması gereken zaman gelmiş demektir. Gastrik balonun etkisi 2-4 ay sonra azalır ve genellikle 4 ay sonra ilk balon şişirmenizin gerçekleştirilmesini bekleyebilirsiniz. Bu işlem bir kereden fazla yapılabilir ve 15 dakikalık sedasyonlu endoskopi işlemine gerek duyar. Balon intoleransı durumuna karşılık balon hacmi azaltılabilir.

İntragastrik balonlar nasıl çıkarılır?

Spatz3 intragastrik balon, takılmasıyla aynı şekilde 15 dakikalık işlemle, ağız ve özofagus yoluyla sedasyon altında endoskopi yapılarak çıkarılır.

İntragastrik balon aktivitelerimi kısıtlar mı?

İşlemin ilk haftasında rutin aktivitelerinizi yapmayı planlamamalısınız. Vücudunuz balona alıştıktan sonra normal aktivitelerinize devam edebilirsiniz. Düzenli bir egzersiz programına başlamak şiddetle tavsiye edilir ve bu başarınızı arttırır.

Alkol içebilir miyim?

Az miktarda (örneğin haftada iki kadeh şarap) alkol içilebilir. Alkol tüketimi ülser riskini arttırır.

İstediğim her şeyi yiyebilir miyim? Gıda kısıtlamaları var mı?

Önceden olduğu kadar fazla yiyemeyeceksiniz.
Gastrik balon midedeyken aşırı gıda tüketimi şişkinlik, geğirme, bulantı, kusma, mide ekşimesi, kramp gibi semptomlara neden olur ve eğer devam ederse ilerlemeyi engelleyebilir ve aşırı kusmaya, dehidrasyona neden olabilir ve bu semptomlar tehlikeli olabilir.