Dünya Koronavirüs’ün etkilerine uyum sağlamaya çalışırken, aktif ve sağlıklı yaşam tarzını korumak gittikçe zorlaşıyor. Şu anki sıcak konulardan biri de virüsle mücadelede bağışıklık sistemimizi güçlendirmenin olası etkileridir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre besin değeri yüksek yiyecekler ve sağlıklı bir diyet bağışıklık sistemini güçlü tutmada oldukça önemlidir. Bunu evden yapmak zor gibi görülebilir, ancak sağlıklı yemekler hazırlamak için daha fazla zamanımız olduğunu unutmayın.

Aşağıda bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için birkaç farklı yoldan bahsedeceğiz.

Besin değeri yüksek bazı yiyecekleri yiyerek, bağışıklık sisteminizi neredeyse hiç çaba harcamadan güçlendirebilirsiniz! İşte süper bağışıklık güçlendiriciler içinden birkaç seçenek;

Turunçgiller –Eminim hepiniz soğuk algınlığı ile mücadele ederken C Vitamininin yararlı olduğunu duymuşsunuzdur; bunun nedeni inanılmaz bir bağışıklık güçlendiricisi olmasından kaynaklıdır! Portakal, limon, lime, greyfurt ve hatta mandalina gibi meyveler büyük miktarda C Vitamini kaynaklarıdırlar. Vücudunuz kendi başına C vitamini üretemez, bu yüzden her gün sağlıklı miktarda C vitamini yemek besleyici bir diyetin anahtarıdır.

Brokoli – Sonunda annemin neden bana her zaman sebzelerimi yemem gerektiğini söylediğini anladım…çünkü onlar hepimiz için çok iyi! C, A ve E vitamini ile dolu olan Brokoli, diyetine ekleyebileceğin en sağlıklı seçeneklerden biridir. Tüm bu vitaminlerin yanı sıra, brokoli ayrıca sağlık için gerekli lifleri ve antioksidanları içermektedir. Annenizi dinleyin ve sebzelerinizi yiyin!

Zencefil –Hastalıkla mücadele için popüler ilaçlardan biri olan Zencefil, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için başka bir harika seçenektir. Bu harika içerik vücudunuzun iltihabı, bulantıyı ve hatta kronik ağrıyı azaltmasına yardımcı olur! Zencefil, bağışıklık arttıran herhangi bir diyet için gereklidir.

Yoğurt –Yoğurt bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için oldukça önemlidir, özellikle canlı ve aktif kültürlü yoğurtlar! Çok miktarda D vitamini içerirken, aynı zamanda hastalıklarla mücadele için gerekli olan bağışıklık sistemini de güçlendirir. Şeker doldurulmuş aromalı yoğurtlardan uzak durun. Yoğurdunuzu evinizde kendiniz yapın, hatta biraz da C vitamini katmak için turunçgil ekleyebilirsiniz!

Yeşil Çay –   Yeşil çay sadece sabah kahvenizin yerini almakla kalmaz, aynı zamanda da bağışıklık arttırıcılarla yüklüdür. Yeşil çay bağışıklık sisteminizi arttıran antioksidanlarla doludur. Ek olarak, yeşil çay, mikropla savaşan bileşenleri güçlendiren bir amino asit olan L-theanine ile doludur. Bu tür zamanlarda yeşil çay her zaman diyetinize ekleyebileceğiniz iyi bir seçenektir.

Kümes Hayvanları – Hasta olduğumuzda hepimiz bir kase sıcak tavuk suyu çorbasını seviyoruz, bunun nedeni gerçekten işe yarıyor olması! Yüksek bir B-6 vitamini kaynağı olan kümes hayvanları aslında hastalıklardan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Tavuk ve hindi gibi gıdalar B-6 vitamini kaynağıdırlar. Diyetinize B-6 vitamini kaynakları eklemek bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve vücudunuza gerekli diğer besin maddelerini sağlamaya yardımcı olabilir.

Bağışıklık sisteminiz şimdiden daha güçlü hissediyor mu? Benimki hissediyor biliyorum!

Yukarıda bahsedilen tüm seçenekler bağışıklık sisteminizi geliştirmek için inanılmaz kaynaklardır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek belirli hastalıklarla savaşmaya daha hazırsınız. Koronavirüs salgınına uyum sağlarken bağışıklık sistemini tam güçte tutmak oldukça önemlidir.

Spatz Medikal olarak bu zamanların oldukça zor olduğunu anlıyoruz. Sizi bilgilendirmeyi ve güncel tutmayı, daha aktif, sağlıklı ve kilo verme hedefinize ulaşmanızda yardımcı olacağınızı taahhüt ediyoruz. Herhangi bir sorunuz veya endişeniz için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin ve bu zamanlarda nasıl aktif ve sağlıklı kalacağınız konusunda gelecekteki güncellemeler için bizi takip etmeye devam edin.