Dr. Jeff Brooks, CEO ve Spatz Balon yaratıcısı ile bir röportaj

Soru: Balonların yirmi yıldan uzun süredir var olduğunu bildiğimizden, bu yeni intragastrik balonu yaratmana sebep olan şey nedir?

Cevap: Ben bir şeyleri düzelten ve onları geliştiren yapıda biriyim. Standart intragastrik balonların eksikliklerini buldum ve bunları düzeltmek için yola koyuldum.

Soru: Peki Spatz3 nasıl farklı? Bahsettiğiniz bu eksiklikleri nasıl ele alıyor?

Cevap: Balonların midede en fazla altı ay kalıyor olmasının yeme alışkanlıklarını değiştirmek için yeterli süre vermediğini, ki Spatz’taki ana hedefimiz bu, gördük. İkinci olarak, hastaların %10-20’si balonları tolere edemezler. Üçüncü ve en önemlisi, çalışmalar sonucunda net bir şekilde gördük ki balonlar 3-4 ay sonra etkilerini kaybediyorlar.

Soru: Spatz3 bahsettiğiniz bu eksiklikleri nasıl ele alıyor?

Cevap: Daha güçlü, yüksek kaliteli ve hastanın midesinde daha uzun süre kalabilen bir balon geliştirmek istedim.
İkinci olarak, boyutu ve hacmi hastanın ihtiyaçlarına göre optimize edilebilen bir ayarlanabilir balon yapmak istedim. Bunu intolerans sebebiyle balonu çıkarttırmak isteyen çaresiz %10-20 hasta için, balonu küçülterek erken çıkarılmasını önlemek amacıyla yaptım. Daha fazla kilo verme ihtiyacı için de boyutunun arttırılabileceği bir balon tasarladık.

Soru: Spatz3 insanların gıdalara karşı tutumlarını nasıl değiştirebilir?

Cevap: Tüm dünyada balonlu binlerce hastayı idare etme ve yüzlerce doktoru eğitme ayrıcalığına sahip oldum. Bu, kilo vermenin yeterli olmadığını anlamamıza neden oldu. Sağlıklı yaşam tarzına sahip olan bir kişi gibi düşünmek gıdalara karşı tutumlarını değiştirmek için iyi bir başlangıçtır. Pozitif düşünmeli ve önceki alışkanlıklarımızdan uzaklaşmalıyız. Balon sadece zaman vermekle kalmayan, yeme alışkanlıklarımızı değiştirmemiz için pozitif düşünceleri oluşturmamıza da yardım eden bir araçtır. Yaklaşımımız “Ye, ama hatırla”. Biz bu yaklaşıma “Kabullenme” diyoruz.

Soru: Peki balon “kendi gıda”na nasıl yardım eder?

Cevap: Balon insanlara yeme alışkanlıklarını hatılatır. Amaç bu sinyalleri beyne kaydetmek ve göz önünde tutmaktır! Göz önünde tutarsanız, kabullenirsiniz.
Buradaki amaç, finansal durumunuzu bilmek gibi beslenme durumunuzun da farkında olmaktır.

Soru: Balon tedavisinin başarısız olmasının nedeni nedir?

Cevap: Hastanın tutumu anahtar noktadır. Balonların ne yaptığını anlamak zorundadırlar.
Balon insanların yemesini engellemez. Midede yer kaplar ve gıdanın daha uzun sürede atılmasını sağlar ve önceki haftalarda nasıl yediğinizi size hatırlatmaya devam eder – ki bu genel olarak gözardı etmek istediğimiz bir durumdur.

Amaç, beyin ile mideyi birbirine bağlamaktır. Bu, belki de daha önce olmayan bir farkındalık yaratır.

Soru: Balon tedavisi ile başarılı olabilecek bir hastanın tipik profili nedir?

Cevap: Sürekli olarak diyet ve egzersiz planlarını bozan hastalar. BMI’ları 27’den büyük olan hastalar intragastrik balon tedavisine uygundurlar. Kanada ve Birleşik Devletler gibi bazı ülkelerde adayların BMI’ları 30’un üstünde olması gerekir.
Bariatrik cerrahi için daha uygun olan adaylar vardır. Bunların BMI’ları tipik olarak 40’ın üstündedir. Kişisel deneyimlerime göre, bu bireylerin yeme alışkanlıklarını değiştirmek için önemli bir motivasyon gereklidir.
Zaman ayırdığınız için teşekkürler Dr. Brooks.